Dubaydagi “O‘zbekiston” pavilyonida BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi Ijrochi kotibi bilan uchrashuv o‘tkazildi
3301
BAAda o‘tkazilayotgan COP-28 — Xalqaro iqlim forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi (YeIK) ijrochi kotibi Tatyana Molchan xonim bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun, Molchan xonim yigirma yillik tajribaga ega bo'lib, Moldova Respublikasining BMT, Jahon savdo tashkiloti va Jenevadagi boshqa xalqaro tashkilotlardagi doimiy vakili hisoblanadi. 2023-yil iyul oyida amaldagi lavozimga tayinlangan.
“O‘zbekiston” pavilyonida bo‘lib o‘tgan uchrashuv avvalida Aziz Abduhakimov Tatyana Molchanni BMT YeIK Ijrochi kotibi etib tayinlangani bilan tabrikladi.
“Yevropa iqtisodiy komissiyasi bilan uzoq muddatli, strategik hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Bugungi kunda bizda bir qator taklif va yo‘nalishlar mavjud bo‘lib, hamkorlikni yanada mustahkamlashni istaymiz”, — dedi A. Abduhakimov.
Uchrashuvda vazir O‘zbekistonda atrof-muhit samaradorligini baholash tizimi muvaffaqiyatli yo‘lga qo‘yilganini ta’kidladi. Shu bilan birga, ekologik muammolarning transchegaraviy xususiyati va Markaziy Osiyo davlatlari har biri milliy hisobot tayyorlayotganini hisobga olib, mintaqaviy hisobot ishlab chiqishni taklif qildi. Bu hisobot Markaziy Osiyoning 5 ta davlatini qamrab olib, atrof-muhit muammolarini hal qilishda xabardorlikni oshirish, birgalikda qarorlar qabul qilish va mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirishga yordam beradi.
Bundan tashqari, Aziz Abduhakimov O‘zbekistonning Orxus konvensiyasiga tez orada a’zo bo’lishini ta’kidladi.
“Yangi tahrirdagi O'zbekiston Konstitutsiyasining 49-moddasida aholining ekologik axborot olish huquqi o'z aksini topgan. Bu esa Orxus konvensiyasiga to‘liq mos keladi”, dedi vazir.
Qolaversa, O‘zbekistonda 2021-yildan boshlab butun mamlakat bo'ylab har yili 200 millionta daraxt va buta ko‘chatlari ekilayotganligi qayd etildi. Shu bilan birga, YeIKning “3-30-300” konsepsiyasi tajribasini o‘rganish muhim ekanligi ta’kidlandi.
Ma’lumot uchun, “3-30-300” konsepsiyasi shaharlarni ko‘kalamzorlashtirishni ko‘zda tutadi. Unga ko‘ra, aholi o‘z uyidan kamida 3 daraxtni ko'rish imkoniyatiga ega bo'lishi, har bir mahallaning 30 foizi daraxtlar bilan qoplanishi va 300 metr yaqinlikda sifatli umumiy yashil maydon ko‘rinib turishi ko‘zda tutilgan.
Uchrashuvda O‘zbekistonda 2028-yilgacha hosil bo‘ladigan qattiq maishiy chiqindilarning kamida 60 foizini qayta ishlashni ta’minlash va atmosfera havosiga metan chiqindilarini kamaytirish rejalashtirilganligi, 1000 gektardan ortiq maydondagi 167 ta chiqindi poligonlari yopilishi va qayta ishlanishi, xalqaro sanitariya talablariga javob beradigan yangi poligonlar tashkil etilishi ta’kidlandi. Shuningdek, uchrashuvda qo'riqlanadigan tabiiy hududlar va ekoturizmni boshqarish sohasida davlat xususiy sheriklik tizimini integratsiya qilish maqsadga muvofiq ekanligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida YeIK bilan tabiatni asrash va qayta tiklash borasida davomli hamkorlik qilishga kelishib olindi. Aziz Abduhakimov Tatyana Molchan xonimni 2024-yil 12–17-fevral kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisidagi konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari konferensiyasining 14-yigʻilishi doirasida rasmiy taqdimot tadbirini o‘tkazishni taklif qildi.

В рамках Международного климатического форума COP-28 в ОАЭ министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов встретился с исполнительным секретарем Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ) г-жой Татьяной Молчан.
Для информации: г-жа Молчан имеет двадцатилетний опыт работы и является Постоянным представителем Республики Молдова при ООН, Всемирной торговой организации и других международных организаций в Женеве. Нынешнюю должность занимает с июля 2023 года.
Азиз Абдухакимов поздравил г-жу Татьяну Молчан с назначением на должность Исполнительного секретаря ЕЭК ООН.
«С Европейской экономической комиссией у нас налажено долгосрочное стратегическое сотрудничество . Сегодня есть ряд предложений и направлений, и мы стремимся еще больше укрепить сотрудничество», – поделился А.Абдухакимов.
На встрече министр отметил, что в Узбекистане успешно запущена система оценки экологической эффективности. При этом, учитывая трансграничный характер экологических проблем и тот факт, что каждая из стран Центральной Азии готовит национальный доклад, он предложил разработать региональный документ. Этот отчет охватит 5 стран Центральной Азии и поможет повысить осведомленность, совместное принятие решений и укрепить региональное сотрудничество в решении экологических проблем.
Кроме того, Азиз Абдухакимов отметил, что Узбекистан вскоре станет членом Орхусской конвенции.
«Право населения на получение экологической информации отражено в статье 49 новой редакции Конституции Узбекистана. Это полностью соответствует Орхусской конвенции», – сказал министр.
Кроме того, было отмечено, что начиная с 2021 года по всей стране ежегодно высаживаются 200 миллионов саженцев деревьев и кустарников. При этом было подчеркнуто, что важно изучить опыт реализации концепции МЭК «3-30-300».
Для справки: концепция «3-30-300» предусматривает озеленение городов. Согласно ей, жители должны иметь возможность видеть из своих домов не менее 3 деревьев, на 30% территории каждого микрорайона должны расти деревья, а качественная общая зелёная зона должна быть видна в радиусе 300 метров.
На совещании было отмечено, что к 2028 году планируется обеспечить переработку не менее 60 процентов твердых бытовых отходов, образующихся в Узбекистане, сократить выбросы метана в атмосферу, закрыть и переработать 167 свалок отходов на территории Узбекистана. На территории 1000 га будут созданы новые полигоны, соответствующие международным санитарным требованиям. В ходе встречи также было отмечена целесообразность интеграции системы государственно-частного партнерства в управление природоохранных территорий (ОПТ) и экотуризма.
По итогам встречи была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества с ЕЭК в сфере охраны и восстановления природных ресурсов. Азиз Абдухакимов пригласил г-жу Татьяну Молчан провести официальное презентационное мероприятие в рамках 14-го заседания конференции участников Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14), которая пройдет в Самарканде в 12–17 февралья 2024 г.