O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash: O‘zbekiston nigohi” mavzusidagi brifingda ishtirok etdi. Tadbir 4 dekabr kuni BMTning Nyu-Yorkdagi shtab-kvartirasida bo‘lib o‘tdi.
Brifingdan koʻzlangan maqsad Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash yoʻlida yetarlicha progress boʻlmagan sharoitda 2030-yilgacha Barqaror rivojlanish kun tartibini amalga oshirishni jadallashtirish boʻyicha saʼy-harakatlarni yanada oshirishdan iborat.
Brifing doirasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov “Oʻzbekistonning iqlim muammolariga qarshi kurashishda mintaqa davlatlarini birlashtirish boʻyicha saʼy-harakatlari” mavzusidagi maʼruzasi bilan mintaqaning jiddiy iqlim muammolari va O‘zbekiston tomonidan BRMga erishish yo‘lida ko‘rilayotgan shoshilinch chora-tadbirlarga to‘xtalib o‘tdi.
Vazir oʻrinbosari oʻz nutqida ishtirokchilar eʼtiborini Markaziy Osiyodagi iqlim muammolariga qaratdi. Xususan, u mintaqa iqlim o‘zgarishiga eng zaif hudud ekanligini ta’kidladi. Oxirgi yillarda Markaziy Osiyoda havo haroratining oshishi dunyo boʻyicha oʻrtacha koʻrsatkichdan ikki baravar koʻpaydi, shuning uchun muzliklar maydoni qariyb uchdan bir qismga qisqardi, bu esa 2050-yilga kelib asosiy daryolar, Amudaryo va Sirdaryoning suv bilan ta’minlanishi 15-20 foizga qisqarishiga sabab bo‘ladi. J. Kazbekov transchegaraviy suvlarni boshqarish, tuproq degradatsiyasi, qishloq xo‘jaligi hosildorligining kamayishi, biologik xilma-xillikni qisqartirish muammolarini ham sanab o‘tdi va ayniqsa, Orol dengizining qurishi va uning cho‘llanishi chang-qum bo'ronlari hamda tuzning ko‘payishiga sabab bo‘layotganiga alohida e’tibor qaratdi. Shuningdek, hududda havo harorati 40°C dan yuqori boʻlgan kunlar chastotasi va davomiyligi oshib borayotgani, sovuq kunlar minimal boʻlgan issiq qish, haroratning keskin oʻzgarishi, bahorgi sel va quruq davrlar koʻpayayotgani qayd etildi.
Vazir oʻrinbosari oʻz nutqida iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha ilmiy asoslangan qoʻshma chora-tadbirlarni ishlab chiqish va atrof-muhit muammolariga kompleks mintaqaviy yondashuvlar hamda yechimlarni topishda Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari hamkorligi muhimligini taʼkidladi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston BRMga erishish tarafdori. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasidagi nutqida “Markaziy Osiyo iqlim muloqotini yo‘lga qo‘yish” va “Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: umumiy farovonlik uchun birdamlik” rezolyutsiyasini qabul qilishni taklif etdi.
J. Kazbekov yig‘ilganlar e’tiborini O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarga, xususan, 5 yil ichida 1 milliard tup ko‘chat ekishdan ko‘zlangan “Yashil Makon” milliy dasturiga qaratdi. Shuningdek, Orol dengizining qurib qolgan tubini 2 million gektarga yaqin maydonda ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda. BMT Bosh Assambleyasi Orol fojiasini zamonamizning global ekologik muammosi sifatida tan oldi, uning oqibatlarini yumshatish maqsadida BMT shafeligida Orolboʻyi mintaqasi uchun inson xavfsizligi boʻyicha koʻp sheriklik trast fondi tashkil etildi va BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasida maxsus rezolyutsiya qabul qilindi, unga ko‘ra Orolbo‘yi hududi ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilindi.
J. Kazbekov nutqi davomida brifing ishtirokchilarini 2024-yil bahorida O'zbekistonning tarixiy shahri - Samarqandda.bo‘lib o‘tadigan iqlim forumiga taklif qildi. Ikki yilda bir marta o‘tkaziladigan forum ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy masalalar bo‘yicha global muloqot maydoniga aylanadi. Beshta sessiyada suv, energiya, oziq-ovqat, ekologik xavfsizlik, barqaror shaharsozlik, yashil sarmoya, yoshlar ishtiroki va barqaror rivojlanishda anʼanaviy bilimlarning roli muhokama qilinadi. Forum doirasida iqlim oʻzgarishi boʻyicha umumiy mintaqaviy qarashlarni shakllantirishga qaratilgan Samarqand deklaratsiyasini imzolash ham rejalashtirilgan.
O‘zbekiston iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini o‘zgaruvchan iqlim sharoitiga moslashtirishni o‘z oldiga strategik maqsad qilib qo‘ygani ta’kidlandi. Shu bilan birga, mamlakat uglerod neytralligiga erishish va "yashil" energiya ulushini oshirishni maqsad qilgan. Bu qadamlar barqaror rivojlanishni ta’minlash, zamonaviy iqlim muammolari sharoitida global va mintaqaviy barqarorlikni faol qo‘llab-quvvatlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Brifingdagi muhokama global va mintaqaviy barqarorlik bilan bog‘liq dolzarb muammolarni hal etish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni faollashtirish yo‘llarini ko‘rib chiqish imkonini berdi. Bu masalalarga iqlim oʻzgarishi, atrof-muhit degradatsiyasiga qarshi kurashish va barqaror rivojlanishni ragʻbatlantirish kiradi.

В США обсудили стратегические цели устойчивого развития Центрально-азиатского региона
Делегация Республики Узбекистан приняла участие в брифинге, посвященном «Достижению целей устойчивого развития и укрепления региональной безопасности и стабильности: взгляд Узбекистана». Мероприятие состоялось 4 декабря в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
Цель брифинга – активизация работы по ускорению реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года в условиях неравномерного и недостаточного прогресса на пути достижения целей устойчивого развития (ЦУР) а также укрепления региональной безопасности и стабильности.
В рамках брифинга заместитель министра экологии Ж.Казбеков выступил с докладом на тему «Усилия Узбекистана по консолидации стран региона в противодействии климатическим вызовам», затронув серьезные климатические проблемы региона и неотложные меры, предпринимаемые Узбекистаном на пути достижения ЦУР.
В своем выступлении заместитель министра обратил внимание участников на климатические проблемы в Центральной Азии. В частности, он отметил, что регион является наиболее уязвимым к изменению климата. За последние годы рост температуры воздуха в Центральной Азии вдвое превысил средний мировой показатель, в связи с чем наблюдается сокращение площадей ледников примерно на треть, что способствует сокращению водообеспеченности основных рек Амударьи и Сырдарьи на 15-20% к 2050 году. Ж.Казбеков также перечислил проблемы управления трансграничными водами, деградации почв, снижения урожайности сельхозкультур, сокращения биоразнообразия, и особенно подчеркнул проблему высыхания Аральского моря и её усиливающиеся влияние на интенсификацию процессов опустынивания, увеличение солевых и пыльно-песчаных бурь. Также было отмечено, что в регионе наблюдается увеличение повторяемости и продолжительности дней с температурами выше 40°C, теплых зим с минимальным количеством морозных дней, резких колебаний температур, интенсивных весенних ливней и засушливых периодов.
В своем выступлении замминистра отметил важность сотрудничества между странами региона ЦА в разработке совместных научно-обоснованных мер по адаптации к изменению климата и поиске комплексных региональных подходов и решений экологических проблем.
Стоит отметить, Узбекистан привержен достижению ЦУР. В своем выступлении на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил «учредить «Центральноазиатский климатический диалог» и «принять резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом глобальных климатических угроз: солидарность во имя общего процветания».
Ж.Казбеков обратил внимание участников на выдвинутые Узбекистаном инициативы, в частности общенациональную программу «Яшил Макон», целью которой является посадка 1 миллиарда деревьев в течение 5 лет. Также на то, что ведется активная работа по покрытию зелеными насаждениями высохшего дна Аральского моря на площади около 2 млн. га. Генеральная Ассамблея ООН признала Аральскую катастрофу глобальной экологической проблемой современности, для смягчения последствий которой создан Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН, а на 75-й сессии ГА ООН принята специальная резолюция, согласно которой регион Приаралья был объявлен зоной экологических инноваций и технологий.
В ходе выступления Ж.Казбеков пригласил участников брифинга на климатический форум, который пройдет весной 2024г. в историческом городе Узбекистана – Самарканде. Форум, проводимый раз в два года станет площадкой для глобального диалога по социально-политическим и экономическим проблемам. На пяти сессиях будут обсуждены вопросы воды, энергии, продовольствия, экологической безопасности, устойчивого городского планирования, зеленых инвестиций, участия молодежи и роли традиционных знаний в устойчивом развитии. Форум предполагает подписание Самаркандской декларации для установления единого регионального видения изменения климата.
Было подчеркнуто, что Узбекистан ставит перед собой стратегическую задачу – адаптировать ключевые секторы экономики к изменяющемуся климату. При этом страна нацелена на достижение углеродной нейтральности и увеличение доли «зелёной» энергетики. Эти шаги предпринимаются для обеспечения устойчивого развития и активной поддержки глобальной и региональной стабильности в условиях современных климатических вызовов.
Обсуждение на брифинге предоставило возможность рассмотреть пути активизации совместных усилий в решении насущных проблем, связанных с глобальной и региональной стабильностью. Эти проблемы включают в себя борьбу с изменением климата, противостояние деградации окружающей среды и содействие устойчивому развитию.