O‘zbekistonda IHT atrof-muhit vazirlarining yuqori darajadagi muloqoti bo‘lib o‘tadi
Iqtisodiy Hamkorlik Tashkiloti (IHT) mamlakatlari atrof-muhit vazirlari “IHT mintaqasida resurslardan tejamkor, barqaror rivojlanish va aylanma iqtisodiyotga o‘tishni jadallashtirish” mavzusini muhokama qildi. Norasmiy uchrashuv 9-dekabr kuni Dubayda (BAA) boʻlib oʻtayotgan BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha 28-konferentsiyasi (COP28) doirasida o'tkazildi.
Tadbirda IHT Bosh kotibi Xusrav Noziri, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Ozarbayjon Ekologiya va tabiat resurslari vaziri Muxtor Babayev,  Turkmaniston atrof-muhitni muhofaza qilish vaziri o‘rinbosari Nuri Jumashov, Eron Islom Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining xalqaro atrof-muhit va energetika masalalari bo‘yicha direktori Masud Rezvanian Rahagi, xorijiy mamlakatlarning ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasi rahbarlari hamda IHTga a’zo davlatlar delegatsiyalari rahbarlari ishtirok etdi.
“Ekologiya tashkilotimiz uchun ustuvor vazifadir. Shu munosabat bilan BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha COP28 konferensiyasi doirasida ekologiya uchun masʼul vazirlarning norasmiy uchrashuvi tashkil qilindi. Ushbu uchrashuv 2014-yilda bo‘lib o‘tgan IHTga a’zo davlatlar vazirlarining so‘nggi yig‘ilishidan buyon katta ahamiyatga ega. Bugungi uzoq tanaffusdan so‘ng yig‘ilishimiz ekologik muammolar va iqlim o‘zgarishlari dolzarb ekanligini va ularga yechim topish bo‘yicha yanada jadal ishlashimiz kerakligini ta’kidladi”, — dedi Xusrav Noziri.
IHT Bosh kotibi, shuningdek, O‘zbekiston tashabbusi bilan tashkil etiladigan Ekologiya sohasida hamkorlik bo‘yicha Oliy darajadagi Muloqot platformasining bo‘lajak 1-yig‘ilishi haqida ham gapirdi.
“2021-yil noyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev IHTning 15-sammitida ekologiya sohasida hamkorlik masalalari bilan shug‘ullanadigan Eco tarkibida maxsus tuzilma yaratishni taklif qilgan edi. Uzoq davom etgan muzokaralardan so‘ng bu tashabbus ekologiya masalalariga doir hamkorlik bo‘yicha Oliy darajadagi muloqot platformasida amalga oshirildi. Tegishli qaror joriy yilning yanvar oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Ekologik masalalar tashqi ishlar vazirlari kengashining 26-yig‘ilishida qabul qilingan.
Mazkur Sammitda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ushbu yangi tuzilmani yaratish bo‘yicha zarur tartib-qoidalar amalga oshirilganini va endilikda ekologiya sohasida hamkorlik bo‘yicha Oliy darajadagi Muloqot platformasining 1-yig‘ilishini tashkil etishimiz kerakligini ma’lum qildi.
Bugungi yig‘ilishda O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari, Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov O‘zbekiston kelasi yilning birinchi yarmida Oliy darajadagi Muloqot platformasining 1-yig‘ilishini o‘tkazishga tayyorligini ma’lum qildi”, —
deya qo‘shimcha qildi H.Noziri.
Oʻz navbatida Aziz Abduhakimov iqlim oʻzgarishi global muammosi va uni hal qilish boʻyicha Oʻzbekiston tashabbusi muhimligini taʼkidladi.
“Atrof-muhitning degradatsiyasi va iqlim oʻzgarishi bugungi kunda dunyo va mintaqamiz oldida turgan eng dolzarb muammo va jiddiy tahdiddir. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ekologik hamkorlik bo‘yicha yuqori darajadagi muloqot maydoni yaratildi. Geografik yaqinligimizni inobatga olgan holda, biz eng ko‘p ekologik muammolarga sherikmiz va shuning uchun ham IHT Atrof-muhit bo‘yicha hamkorlik asoslari (2023-2030) har qachongidan ham zarur”, — dedi vazir.
Shuningdek, A.Abduhakimov bo‘lajak xalqaro tadbirni tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini taklif qildi.
“Biz yiliga bir marta navbatma-navbat va barcha aʼzo mamlakatlarda ekologik hamkorlik boʻyicha yuqori darajadagi vazirlar muloqotini tashkil etishni taklif qilamiz. Yillik yig'ilish oldidan IHT mintaqasida bioxilma-xillik, erlarning degradatsiyasi, SAQLASH (resurslarning samaradorligi, barqaror rivojlanish, aylanma iqtisodiyot) va iqlim bo'yicha to'rtta ekspert seminarlarini o'tkazish taklif qilinadi. Ushbu ekspert seminarlari natijalari bir qator Harakatlar rejalarini ishlab chiqish bilan yakunlanadi, ularning bajarilishi har bir davlat vakillaridan iborat maxsus tezkor guruh tomonidan diqqat bilan nazorat qilinadi”, — dedi vazir.
Norasmiy yig‘ilishda IHTga a’zo davlatlarning chiqishlari va taqdimotlari, IHT Ekologik hamkorlik asoslari loyihasi (2023-2030) va unga ilovalar ko‘rib chiqildi, shuningdek, IHT mintaqasida resurslar samaradorligi, barqaror rivojlanish va aylanma iqtisodiyot bo‘yicha Mintaqaviy tashabbus taqdimoti bo‘lib o‘tdi.

Узбекистан примет диалог высокого уровня министров окружающей среды ОЭС
Министры по окружающей среде стран Организации экономического сотрудничества (ОЭС) обсудили тему «Ускорения перехода к ресурсоэффективному, устойчивому развитию и экономике замкнутого цикла в регионе ОЭС». Неофициальное совещание состоялось в рамках 28-ой Конференции ООН по изменению климата (COP28) Дубае (ОАЭ) 9 декабря.
В мероприятии приняли участие генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев, заместитель министра охраны окружающей среды Туркменистана Нуры Джумашов, директор по международным вопросам окружающей среды и энергетики Министерства иностранных дел Исламской Республики Иран Масуд Резванян Рахаги, руководители сферы экологии и охраны окружающей среды зарубежных государств и главы делегаций стран-членов ОЭС.
«Вопросы окружающей среды являются приоритетным направлением деятельности нашей организации. В этой связи на полях Конференции по изменению климата ООН COP28 состоялось Неформальное заседание министров, отвечающих за сферу экологии.
Это заседание имеет большое значение, так как последняя встреча министров стран-членов ОЭС была в 2014 году. Сегодняшнее наше собрание после длительного перерыва подчеркивает, что вопросы экологии и изменения климата являются актуальными и нам надо более усиленно заняться поиском их решения», – отметил Хусрав Нозири.
Также генеральный секретарь ОЭС рассказал о предстоящем 1-ом заседании Диалоговой платформы высокого уровня по вопросам сотрудничества в области экологии, организуемого по инициативе Узбекистана.
«В ноябре 2021 года на 15-м Саммите ОЭС Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил создать в рамках Eco особую структуру, которая будет заниматься вопросами сотрудничества в области экологии. После длительных переговоров эта инициатива реализована в Диалоговой платформе высокого уровня по сотрудничеству в вопросах охраны окружающей среды. Соответствующее решение было принято на 26-м заседании Совета министров иностранных государств дел Eco, которое состоялось в январе текущего года в Ташкенте.
На данном Саммите была озвучена Президентом Республики Узбекистан, что необходимые процедуры по созданию этой новой структуры были осуществлены и теперь нам предстоит организация 1-го заседания Диалоговой платформы высокого уровня по вопросам сотрудничества в области экологии. На сегодняшней встрече глава делегации Узбекистана министр экологии Азиз Абдухакимов объявил о том, что Узбекистан готов принять 1-ое заседание Диалоговой платформы высокого уровня в первой половине следующего года», – добавил Х.Нозири.
В свою очередь Азиз Абдухакимов отметил значение глобальной проблемы по изменению климата и инициативе Узбекистана по ее решению.
«Деградация окружающей среды и изменение климата – самая острая проблема и экзистенциальная угроза, с которой сегодня сталкивается мир и наш регион. По инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева создана Диалоговая площадка высокого уровня по экологическому сотрудничеству. Принимая во внимание нашу географическую близость, мы разделяем большинство экологических проблем, и именно поэтому Рамочная программа сотрудничества ОЭС в области окружающей среды (2023-2030 гг.) необходима как никогда», – отметил министр.
Также А.Абдухакимов предложил План действий по организации предстоящего международного события.
«Мы предлагаем организовывать министерский диалог на высоком уровне по экологическому сотрудничеству один раз в год в ротационном режиме и во всех странах-членах. До ежегодного заседания предлагается проводить четыре экспертных семинара, посвященных биоразнообразию, деградации земель, СПАСЕНИЮ (эффективность использования ресурсов, устойчивое развитие, циркулярная экономика) и климату в регионе ОЭС.
Результаты этих экспертных семинаров завершатся разработкой ряда Планов действий, реализация которых будет тщательно контролироваться специальной целевой группой, состоящей из представителей каждой страны», – рассказал министр.
В рамках неофициального совещания состоялись выступления и презентации государств-членов ОЭС, рассмотрение проекта Рамок сотрудничества ОЭС в области окружающей среды (2023-2030 гг.) и его приложений, презентация Региональной инициативы по ресурсоэффективности, устойчивому развитию и экономике замкнутого цикла в регионе ОЭС (СПАСЕНИЕ).