"Qizil kitob"ga kiritilgan o‘simliklarga shikast yetkazganlik va brakonyerlik uchun jarima miqdori oshirildi
17:59
4755
O‘zbekiston "Qizil kitobi"ga kiritilgan o‘simliklarga zarar yetkazganlik uchun jarima miqdori 5 barobarga, hayvonlarga zarar keltirganlik uchun jarima miqdori esa 10 barobarga oshirildi.
Bu Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Biologik resurslardan foydalanishni tartibga solish va tabiatdan foydalanish sohasida ruxsat berish tartib-taomillaridan o‘tish tartibi to‘g‘risida”gi 2014-yil 20-oktabrdagi 290-son qaroriga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi qarorida belgilab qo‘yildi.
Hujjat  o‘simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish sohasidagi qonun hujjatlariga rioya qilmaganlik uchun huquqiy javobgarlik choralarini kuchaytirishga qaratilgan.
Qarorga ko‘ra, O‘zbekiston "Qizil kitobi"ga kiritilgan o‘simliklarga yetkazilgan zarar uchun belgilangan jarima miqdori 5 barobarga oshirildi. Bunda zarar miqdori quyidagi koeffitsiyentlarda hisoblanadi (bitta o‘simlik uchun):
— yoʻqolib ketayotgan turlar – BHMning 10 barobari (3,4 mln soʻm);
— kamyob turlar – BHMning 4 barobari (1,36 mln soʻm);
— kamayib borayotgan turlar – BHMning 2,5 barobari — (850 ming soʻm).
Shuningdek, hayvonlarga yetkazilgan zarar uchun jarima miqdori 10 barobarga oshirildi. Masalan, endi bitta qoplonni yo‘q qilganlik uchun O‘zbekiston fuqarosidan BHMning 3000 barobari (1 milliard 20 million so‘m), xorijiy fuqarolar va yuridik shaxslardan esa 400 ming dollar undiriladi.

Ужесточена ответственность за браконьерство и причинение вреда растениям, занесенным в Красную книгу Узбекистана
4747
Размер штрафа за причинение вреда краснокнижным растениям увеличен в 5 раз, тогда как за причинение вреда животным, занесенным в Красную книгу Узбекистана в 10 раз.
Внесены изменения в Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2014 года № 290 «Об урегулировании использования биологических ресурсов и о порядке прохождения разрешительных процедур в сфере природопользования».
Документ направлен на ужесточение мер юридической ответственности за несоблюдение законодательства в области охраны животного и растительного мира.
Согласно решению, штраф за порчу растений, занесенных в Красную книгу Узбекистана увеличен в 5 раз. В этом случае сумма ущерба рассчитывается по следующему коэффициенту (на одно растение):
— виды, находящиеся под угрозой исчезновения – 10 БРВ (3,4 млн сумов);
— редкие виды – 4 БРВ (1,36 млн сумов);
— исчезающие виды – 2,5 БРВ - (850 тыс.сум).
Также в 10 раз увеличен размер штрафа за причинение вреда животным. К примеру, теперь за причинение вреда одному барсу с жителя Узбекистана будет взиматься плата в 3000-кратном размере БРВ (1 миллиард 20 миллионов сумов), а с иностранных граждан и юридических лиц - 400 тысяч долларов США.
Данное решение опубликовано в национальной базе правовых документов и вступило в силу 11 декабря 2023 года.