Qum-shagʻal mahsulotlarini qazib olishga moratoriy oʻrnatiladi
Chirchiq, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo va Surxondaryo daryolari oʻzanlaridagi noruda materialarini qazib olishga muddatsiz moratoriy oʻrnatiladi. Oʻzbekiston Prezidentining “Suv havzalarida noruda materiallarini qazib olishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmonida shu haqida maʼlum qilindi.
Farmonga koʻra, endilikda daryo oʻzanlari, sohil boʻyi mintaqalari va suv muhofaza zonalaridan qum-shagʻal materiallari qazib olish faqat “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali amalga oshiriladi.
Moratoriy davrida daryo oʻzanlari, sohil boʻyi mintaqalari va suv muhofaza zonalaridan qum-shagʻal materiallarini noqonuniy qazib olish natijasida tabiatga yetkazilgan zarar uchun jarima miqdori 10 baravarga oshiriladi. Shuningdek, jazo choralaridan biri sifatida huquqbuzarlikning bevosita ashyosini musodara qilish jazosini belgilash ham rejalashtirilgan.
Ekologiya vazirligi daryo oʻzanlaridan qum-shagʻal materiallarini qazib olishni “Xavfsiz daryo boshqarmasi” davlat muassasasi, Ekologik nazorat inspeksiyasi hamda Togʻ-kon, geologiya va sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi hamkorligida monitoring qiladi va doimiy reydlar oʻtkazib, tartibni buzgan shaxslarga nisbatan choralar koʻrib boradi.
Bundan tashqari, qum-shagʻal qazib olish borasida yangidan litsenziya berish jarayoni toʻxtatildi. “Xavfsiz daryo” DUK tomonidan ilgari berilgan litsenziyalar esa tekshirildi. Korrupsiyaga yoʻl qoʻyilgan holatlar aniqlanib, noqonuniy litsenziyalar bekor qilindi. Shuningdek, yangi konlar faoliyatini kamchiliksiz yoʻlga qoʻyishga alohida ahamiyat berilmoqda. Bu konlar qum-shagʻal narxlarining qimmatlashishiga yoʻl qoʻymaydi.
Farmonga muvofiq, vazirlik tomonidan quyidagi chora tadbirlar amalga-oshiriladi:
— yer usti tabiiy suv obyektlarining oʻzanlari, sohil boʻyi mintaqalari va suv muhofaza zonalarida noruda materiallarini qazib olish faoliyati bilan shugʻullanib kelayotgan barcha subyektlar tomonidan tegishli majburiyatlarning bajarilishi qatʼiy nazoratga olinadi;
— daryo oʻzanlari, sohil boʻyi mintaqalari va suv muhofaza zonalaridagi buzilgan yerlar bosqichma-bosqich rekultivatsiya qilinadi;
— tabiiy landshaftni qayta tiklash, obodonlashtirish hamda koʻkalamzorlashtirish ishlariga alohida eʼtibor qaratiladi.
Qolaversa, togʻ va togʻ oldi hududlarida muqobil noruda foydali qazilma konlari va kichik sanoat zonalarini tashkil qilish boʻyicha 2030-yilgacha moʻljallangan chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqiladi. Dastur  daryo oʻzanlari, sohil boʻyi mintaqalari va suv muhofaza zonalarida joylashgan noruda materiallarini qayta ishlash korxonalarini togʻ va togʻ oldi hududlariga yoki ushbu hududlarning yaqinida joylashgan kichik sanoat zonalariga koʻchirish, tadbirkorlik subyektlariga shart-sharoit yaratish maqsadida qoʻshimcha kichik sanoat zonalarini tashkil qilish va ularda muhandislik-infratuzilma obyektlarini barpo etish kabilarni oʻz ichiga oladi.
Shu oʻrinda taʼkidlash lozimki, bugungi kunda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tomonidan barcha muammolarni tizimli hal qilishga qaratilgan qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, chiqindilar boshqaruvida oʻzgarishlar yoʻlga qoʻyilib, buning natijasi oʻlaroq davlatimiz rahbarining chiqindilarning ekologik vaziyatga salbiy taʼsirini kamaytirishga qaratilgan farmoni qabul qilindi.
Prezidentning 2023-yil 31-maydagi qarori bilan “Xavfsiz daryo” davlat unitar korxonasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tasarrufiga oʻtganidan keyin daryo oʻzanlarini muhofaza qilish borasida ham qator oʻzgarishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov boshchiligidagi ishchi guruh Zarafshon, Sirdaryo va Chirchiq daryosiga borib, u yerlardagi ekologik vaziyatni oʻrgandi. Dron va boshqa texnik vositalar yordamida suratlar qayd qilinib, muammolar batafsil tahlil qilindi.
Maʼlumotlarga koʻra, 2019-2022-yillarda Chirchiq daryosida oʻzan tozalash va qum-shagʻal materiallarini qazib olish bilan 103 ta tadbirkorlik subyektlari shugʻullanib kelgan boʻlsa, hozirgi kunda Toshkent viloyat va Toshkent shahri hududidan oqib oʻtgan Chirchiq daryosi oʻzanini tozalash va qum-shagʻal materiallarini qazib olish yoʻnalishida 40 ta tadbirkorlik subyekti faoliyat yuritib kelmoqda. Bu oʻz navbatida Chirchiq daryosida oʻzan tozalash va qum-shagʻal materiallarini qazib olish bilan shugullanuvchilarning soni 61,5 foizga kamayganligini koʻrsatmoqda.
Qayd etish joizki, 2023-yilda Ekologiya vazirli tomonidan kiritilgan talabnomalarga asosan Togʻ-kon sanoati va geologiya vazirligi 12 ta foydali qazilmalarni qazib olish bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlik subyektining litsenzilarini bekor qilish boʻyicha sudlarga daʼvo arizalarini kiritgan.
Bundan tashqari, “Xavfsiz daryo boshqarmasi” DM bilan Chirchiq daryo oʻzanini tozalash va qum-shagʻal materiallarini qazib olish belgilangan talbalarga rioya etilmaganligi sababli, 3 ta xoʻjalik yurituvchi subyekt bilan tuzilgan shartnomalar bekor qilindi.
Vazirlik tomonidan oʻtkazilgan nazorat tadbirlarida Respublika boʻyicha daryolarda noqonuniy qum-shagʻal qazib olish bilan bogʻliq 303 holatda 268 nafar shaxsga nisbatan 68 mlrd soʻmlik choralar koʻrilgan boʻlib, shundan 42 holat boʻyicha 45 mlrd soʻm miqdorida tabiiy muhitga zarar yetkazilganligi uchun prokuratura organlari tomonidan jinoyat ishlari qoʻzgʻatildi.

Вводится бессрочный мораторий на добычу нерудных материалов
Вводится бессрочный мораторий на добычу нерудного материала в руслах рек Чирчик, Санзар, Зерафшан, Нарын, Кашкадарья и Сурхандарья. Об этом говорится в Указе Президента Узбекистана «О мерах по упорядочиванию добычи нерудных материалов в водоемах».
Согласно документу добыча песчано-гравийного сырья из русел рек, прибрежных районов и водоохранных зон будет осуществляться только через электронную торговую площадку «Е-аукцион».
В период действия моратория размер штрафа за ущерб, причиненный природе в результате незаконной добычи песчано-гравийной смеси из русел рек, прибрежных районов и водоохранных зон, будет увеличен в 10 раз. В качестве одной из мер наказания также планируется установить наказание в виде конфискации непосредственно предмета правонарушения.
Министерство экологии совместно с ГУ «Безопасная река», Инспекцией экологического контроля и Инспекцией по контролю горно-добывающей, геологической и промышленной безопасности будет контролировать добычу песчано-гравийной смеси из русел рек, проводить регулярные рейды и принимать меры против нарушителей порядка.
Кроме того, приостановлен процесс повторного лицензирования добычи песка и гравия. Выданные ранее лицензии ГУ «Безопасная река» проверены, в ходе чего выявлены случаи коррупции. В результате лицензии, выданные незаконно отозваны. Также особое значение придается беспрепятственному созданию новых рудников, которые приостановят рост цен на песок и гравий расти.
В соответствии с документом Министерством будут реализованы следующие меры:
— строгий контроль выполнения соответствующих обязательств всеми субъектами, осуществляющими добычу рудного сырья в бассейнах поверхностных природных водоемов, прибрежных районах и водоохранных зонах;
— поэтапная рекультивация деградированных земель в руслах рек, прибрежных районах и водоохранных зонах;
— восстановление, благоустройство и озеленение природного ландшафта.
Кроме того, до 2030 года планируется разработать программу мер по организации месторождений полезных ископаемых и малых промышленных зон в горных и предгорных регионах. Программа направлена ​​на перемещение горно-обогатительных предприятий, расположенных в руслах рек, прибрежных районах и водоохранных зонах в горные и предгорные районы или в небольшие промышленные зоны, расположенные вблизи этих территорий, создание в них дополнительных малых промышленных зон и инженерной инфраструктуры в целях создания условий для субъектов хозяйствования, включая создание объектов.
Здесь следует отметить, что в настоящее время Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата реализует ряд мер, направленных на системное решение существующих проблем в экологии. В частности, внесены изменения в сферу обращения с отходами, в результате чего был принят Указ главы нашего государства, направленный на снижение негативного воздействия отходов на экологическую ситуацию.
Постановлением Президента Узбекистана от 31 мая 2023 года ГУ «Безопасная река» было передано в ведение Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, после чего был реализован ряд изменений в сфере охраны русел рек. В частности, рабочая группа во главе с министром экологии Азизом Абдухакимовым посетила реки Зарафшан, Сырдарья, Чирчик и изучила существующую экологическую ситуацию. С помощью дрона и других технических средств были зафиксированы снимки и детально проанализированы проблемы.
По имеющимся данным в 2019-2022 годах очисткой русла реки Чирчик и добычей песчано-гравийных материалов занимались 103 субъекта хозяйствования, в настоящее время же время этим занимаются 40 субъектов. В Ташкентской области и городе Ташкенте осуществляется деятельность хозяйственного общества по добыче песчано-гравийных материалов. Это, в свою очередь, свидетельствует о том, что количество людей, занимающихся очисткой и добычей песчано-гравийных материалов в реке Чирчик, сократилось на 61,5 процента.
Следует отметить, что в 2023 году Министерство экологии на основании обращений министра экологии подало в суды иски об аннулировании лицензий 12 субъектов хозяйствования, занимающихся добычей полезных ископаемых.
Кроме того, из-за невыполнения требований, установленных ГУ «Безопасная река» по очистке русла реки Чирчик и добыче песчано-гравийных материалов, были расторгнуты договоры, заключенные с тремя хозяйствующими субъектами.
В ходе контрольных мероприятий, проводимых Министерством, по 303 делам, связанным с незаконной добычей песчано-гравийной смеси в руслах рек по республике, в отношении 268 лиц приняты меры на сумму 68 миллиардов сумов, а по 42 случаям за причиненный ущерб природной среде на сумму 45 миллиардов сумов прокуратурой возбуждены уголовные дела.