Orol dengizi hududida 350 tup cherkez va qandim o‘simliklari ekildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamkorligida Toshkent kimyo-texnologiya instituti (TKTI) tomonidan Qoraqalpog'iston Respublikasining Mo'ynoq tumani hamda Orolbo‘yi hududiga ekspeditsiya tashkil qilindi. Maqsad Orol dengizi hududida yangi innovatsion biotexnologiyalarni jalb qilish orqali ekologik tizimni shakllantirish edi.
Ekspeditsiyada institutning professor-o‘qituvchilari hamda iqtidorli talabalar ishtirok etdi. Ular dengiz hududida TKTI bog‘ini yaratishdi. Bog‘da yangi innovatsion texnologiya asosida 350 tup cherkez va qandim o‘simliklari ekildi.
Shuningdek, Mo‘ynoq tumanida yosh olimlarning kelgusi tadqiqotlari uchun 80-350 km oraliqdagi hududlardan 37 ta namuna obyekt sifatida tanlab olindi. Qolaversa, tuproq-gil va qotishma ko‘rinishidagi obyektlardan har 30 kmdan 20 dan ortiq namuna olindi. Shu bilan birga, institut olimlari tomonidan ishlab chiqilgan jami 350 kg kompozit cho‘l o‘simliklari ildiz tizimiga qo‘yib chiqildi.
Ma'lumot uchun, kompozit TKTI olimlari tomonidan yaratilgan maxsus o‘g‘it-modda bo‘lib, o‘simliklarning cho‘l hududida, sho‘r tuproqda ham o‘sib ketishiga imkoniyat yaratadi.
Bundan tashqari, cho‘l hududidagi dorivor o‘simliklardan ham namunalar olindi. Bu namunalardan tub aholi orasida keng tarqalgan kasalliklarning oldini olish va tabiiy davolash bo‘yicha biodozalar ishlab chiqish maqsadida foydalaniladi.

В Приаралье высадили 350 растений черкеза и кандыма
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Ташкентским химико-технологическим институтом (ТХТИ) была организована экспедиция в Муйнакский район и регион Приаралья в Республике Каракалпакстан. Цель - формирование экологической системы в районе Приаралья за счет привлечения новых инновационных биотехнологий.
В экспедиции приняли участие профессора, преподавательский состав и талантливые студенты. В ходе мероприятия на месте высохшего моря был создан парк ТХТИ. В саду по новой инновационной технологии высажено 350 кустов черкеза и кандыма.
Кроме того, для будущих исследований молодых ученых Муйнакского района было отобрано 37 объектов-образцов на территориях на расстоянии 80-350 км. Кроме того, каждые 30 км от грунто-глинистых и сплавных объектов было отобрано более 20 проб. При этом в корневую систему было заложено 350 кг сложных пустынных растений, разработанных учеными института.
Для справки: композит представляет собой специальное удобрение, созданное учеными ТХТИ, позволяющее растениям расти в пустынных районах и на засоленной почве.
Кроме того, в пустыне были взяты образцы лекарственных растений, которые будут использованы для разработки биодоз, профилактики и естественного лечения распространенных заболеваний среди коренного населения.