Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining axboroti tinglandi
30-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisida navbatdagi parlament eshituvi bo‘lib o‘tdi. Unda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Toshkent shahrida atmosfera havosi ifloslanishining sabablari, ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida axborot berdi.
Vazir “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida atrof-muhit muhofaza qilishga doir qator vazifalar belgilanganini, Prezident tomonidan oxirgi 2-3 oyda ekologiya sohasidagi muammolar yechimiga qaratilgan qator qaror va farmonlar qabul qilinganini alohida ta’kidladi.
Ma’lumot uchun, Davlatimiz rahbari tomonidan 2023-yil 23-noyabrda “Respublikada yashillik darajasini yanada oshirish, “Yashil makon” umummilliy loyihasini izchil amalga oshirish orqali ekologik barqarorlikni taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 199-sonli Farmon, 2024-yil 4-yanvarda “Chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ularning ekologik vaziyatga salbiy taʼsirini kamaytirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 5-sonli Farmon, 2024-yil 12-yanvarda “Oʻzbekiston Respublikasida ekologik turizmni jadal rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 21-sonli qaror hamda 2024-yil 17-yanvarda “Suv havzalarida noruda materiallarni qazib olishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmon qabul qilindi.
Aziz Abduhakimov Toshkent shahri atmosferasi ifloslanishiga sabab bo‘layotgan holatlarni keltirib o‘tdi. Xususan, antropogen omillar — shaharsozlik bosh rejalari tasdiqlanmasdan qurilishlarning jadal amalga oshirilayotgani, qurilishlar sababli moratoriy e’lon qilinganiga qaramasdan daraxtlarning kesilishi, “Yevro 4” ekologik standarti talablariga javob bermaydigan (AI-80) yoqilg‘idan foydalanayotgan mashinalarning me’yoridan ortiq zararli tashlamalar chiqarayotganligi atmosferaning ifloslanishiga sabab bo’layotgani qayd etildi.
“Toshkent shahrida 2022-yilda 715 ming avtotransport vositasi harakatlangan va natijada atmosfera havosiga 403,0 ming tonna ifloslantiruvchi moddalar tashlangan. 2023-yilda esa poytaxtda harakatlangan avtotransport vositalari soni 8 foizga ortib, 775 mingtani tashkil etgan. Natijada atmosfera havosiga 435,0 ming tonna ifloslantiruvchi moddalar tashlangan”, — dedi Aziz Abduhakimov.
Vazir, shuningdek, 2019-yilda 3,9 mln tonna, 2022-yilda 5,3 mln tonna, 2023-yilda esa 6,7 mln tonna ko‘mir yoqilg‘isidan foydalanilgani, bu ham atmosfera havosiga katta zarar keltirganligini aytib o‘tdi.
“10 tonna koʻmir yoqilgʻisi yoqilganida atmosfera havosiga 220 kg qurum, 360 kg oltingugurd II oksidi, 64 kg uglerod oksidi, 16 kg azot II oksidi va 2 tonna kul chiqindisi chiqariladi. Bu raqamlarning o‘ziyoq ko‘mirning zarari qanchalik katta ekanligini ko‘rsatib turibdi”, — dedi vazir.
Bundan tashqari, vazir ekologiyani yaxshilash borasida qilingan ishlarga alohida to‘xtaldi. Xususan:
— 2022-yil 1-yanvardan “Yevro-4” ekologik talablariga javob bermaydigan benzin va dizel dvigatellari bilan jihozlangan transport vositalarini olib kirish taqiqlandi;
—  oxirgi ikki yilda 3 150 km temir yoʻl uchastkalari elektrlashtirilib, teplovozlar oʻrniga elektrovozlardan foydalanish yoʻlga qoʻyildi;
— “Toza havo” oyligi davomida 2023-yilda 319 mingta avtotransport vositalari nazoratdan oʻtkazilib, meʼyorlarga javob bermaydigan 8 ming 600 ta transport vositasidan foydalanish vaqtinchalik taqiqlandi;
— 2023-yilda 147 ta sanoat korxonasidagi chang-gazlarni tutib qoluvchi 716 ta uskuna modernizatsiya qilinib, atmosfera havosiga 10 ming tonnadan ortiq ifloslantiruvchi moddalar tashlanishining oldi olindi;
— “Zamin” xalqaro jamoat fondi bilan hamkorlikda Toshkent shahrida atmosfera havosidagi mayda dispersli zarralarni oʻlchovchi Yaponiyaning “Horiba” rusumli 2 ta avtomatik stansiyasi oʻrnatildi;
— “Yashil makon” doirasida 416 mln tupdan ortiq daraxt va buta koʻchatlari ekildi;
— 588 gektar “yashil bogʻlar”, 662 gektar “yashil jamoat parklari”, Buxoro, Nukus, Xiva va Urganch shaharlari atrofida jami 40 km masofada “yashil belbogʻ”lar barpo etildi;
— Oʻtgan yilning kuz mavsumida atrof-muhitga taʼsiri yuqori boʻlgan 189 ta sanoat korxonasi atrofida 2 million 300 ming tup koʻchatlar ekilib, “yashil belbogʻ”lar tashkil qilindi.
Shuningdek, vazir ekologik vaziyatni yaxshilash borasida quyidagi kechiktirib boʻlmas chora-tadbirlarni amalga oshirish lozimligini qayd etdi:
—  “Yevro-4” standartidan (AI-80 rusumli benzin) past ekologik toifadagi motor yoqilgʻidan foydalanishni taqiqlash;
— Shaharning diqqatga sazovor markaziy koʻchalarida avtotransport vositalaridan xoli hududlarni tashkil etish;
— Jamoat transportini toʻliq elektr va gaz yoqilgʻisiga oʻtkazish, shuningdek, yoʻl infratuzilmasini tashkil etish;
— Barcha turdagi qurilish obyektlarini (ijtimoiy va davlat ahamiyatiga oid obyektlar bundan mustasno) qurishga moratoriy eʼlon qilish;
— Toshkent viloyatining Toshkent shahriga tutash tumanlarida sanoat maqsadlari koʻmir yoqilgʻisidan foydalanishni taqiqlash;
— Issiqlik markazlarida zaxira yoqilgʻisi sifatida mazutdan foydalanishni keskin taqiqlash;
— Ilmiy va puxta ishlangan xulosalar asosida shamol tezligini pasaytirish, tuproq zarralari koʻchishini oldini olishga qaratilgan Toshkent shahri atrofida “yashil belbogʻ”lar barpo etish.

Заслушана информация министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
30 января в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялись очередные парламентские слушания. На мероприятии министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов предоставил информацию о причинах загрязнения атмосферного воздуха в Ташкенте и принимаемых мерах.
Министр подчеркнул, что в стратегии «Узбекистан-2030» определен ряд задач, связанных с охраной окружающей среды, а Президент за последние 2-3 месяца принял ряд постановлений и указов, направленных на решение проблем в сфере экологии.
Для информации: 23 ноября 2023 года Глава государства подписал Указ № УП-199 «О мерах по дальнейшему повышению уровня озеленения в республике и последовательной реализации общенационального проекта «Яшил Макон», 4 января 2024 года Указ №УП-5 «О мерах по совершенствованию системы управления с отходами и снижению их негативного воздействия на экологическую ситуацию»,  12 января 2024 года Постановление № ПП-21 «О мерах по ускоренному развитию экологического туризма в Республике Узбекистан» и 17 января 2024 г. Указ № УП-14 «О мерах по упорядочиванию добычи нерудных материалов в водоемах».
Азиз Абдухакимов рассказал о причинах загрязнения атмосферы  города Ташкента. В частности, отмечаются антропогенные факторы – быстрое строительство без утверждения генеральных планов городского развития, вырубка деревьев несмотря на мораторий, использование автомобилей на топливе (АИ-80), не соответствующем экологическим требованиям стандарта «Евро-4».
«В 2022 году по городу Ташкенту передвигалось 715 тысяч автотранспортных средств, в результате в атмосферу было выброшено 403 тысячи тонн загрязняющих веществ. В 2023 году количество автотранспорта в столице выросло на 8% и достигло 775 тысяч. По итогу в атмосферу было выброшено 435 тысяч тонн загрязняющих веществ», - сказал Азиз Абдухакимов.
Министр также отметил, что в 2019 году было использовано 3,9 млн тонн угольного топлива, в 2022 году – 5,3 млн тонн, в 2023 году – 6,7 млн тонн, что нанесло большой ущерб атмосфере.
«При сжигании 10 тонн угля в атмосферу выбрасывается 220 кг сажи, 360 кг оксида серы II, 64 кг оксида углерода, 16 кг оксида азота II и 2 тонны зольных отходов. Эти цифры показывают, насколько велик ущерб от угля», - добавил министр.
Кроме того, А.Абдухакимов особо отметил проделанную работу по улучшению экологии. В частности:
— С 1 января 2022 года запрещен ввоз транспортных средств, оснащенных бензиновыми и дизельными двигателями, не отвечающими экологическим требованиям «Евро-4»;
— За последние два года электрифицировано 3150 км участков железных дорог, вместо тепловозов использованы электровозы;
— В период месяца «Чистый воздух» в 2023 году было проверено 319 тысяч транспортных средств, из них 8600 автомобилей, не соответствующих требованиям, были временно запрещены к эксплуатации;
— В 2023 году модернизировано 716 пылегазо-улавливающих устройств на 147 промышленных предприятиях, предотвращен выброс более 10 тысяч тонн загрязняющих веществ в атмосферу;
— В сотрудничестве с международным общественным фондом «Замин» в городе Ташкенте установлены 2 автоматические станции японской марки «Horiba», измеряющие мелкодисперсные частицы в атмосферном воздухе;
— В рамках общенационального проекта «Яшил Макон» высажено более 416 миллионов саженцев деревьев и кустарников;
— В Бухаре, Нукусе, Хиве и Ургенче создано 588 га «зеленых парков», 662 га «зеленых общественных парков» и 40 км «зеленых поясов» вокруг городов;
– В осеннем сезоне прошлого года вокруг  189 промышленных предприятий с высоким воздействием на окружающую среду высажено 2 миллиона 300 тысяч саженцев, созданы «зеленые пояса».
Также министр отметил, что для улучшения экологической ситуации необходимо принять следующие неотложные меры:
— Запрет на использование моторного топлива экологической категории ниже стандарта «Евро-4» (бензин марки АИ-80);
— Организация зон свободных от транспортных средств на центральных улицах города;
— Перевод общественного транспорта на полностью электрическое и газовое топливо, а также организация дорожной инфраструктуры;
— Объявление моратория на строительство всех видов строительных объектов (кроме объектов социального и государственного значения);
— Запрет использования угольного топлива в промышленных целях в прилегающих к городу Ташкенту районах Ташкентской области;
— Строгий запрет на использование мазута в качестве резервного топлива в теплоцентрах;
— Создание «зеленых поясов» вокруг города Ташкента с целью снижения скорости ветра и предотвращения перемещения частиц почвы на основе научных и тщательно проработанных выводов.