Ekologik masalalarga bag‘ishlangan eng yaxshi eko-maqola va video roliklar tanlovi o‘tkaziladi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan “Uzbekistan eco-publication and video clips award” (“Eng yaxshi eko-maqola va video roliklar”) tanlovi oʻtkaziladi.
Tanlovda mamlakatimizning ekologik kelajagiga befarq boʻlmagan barcha, jumladan, jurnalist, bloger, talaba, oʻquvchi, davlat va nodavlat-notijorat tashkilotlari vakillari ishtirok etishlari mumkin.
Tanlov g‘oliblari quyidagi nominatsiyalar boʻyicha aniqlanadi:
— “Oʻzbekistonda iqlim oʻzgarishiga moslashish” mavzusida o‘zbek, ingliz  va rus tillaridagi eng yaxshi material;
— “Oʻzbekistonda bioxilma-xillikni saqlash” mavzusida o‘zbek, ingliz va rus tillaridagi eng yaxshi material;
— “O‘zbekistonda atmosfera havosini muhofaza qilish” mavzusida o‘zbek, ingliz va rus tillaridagi eng yaxshi material;
— “Oʻzbekistonda chiqindilarni boshqarish” mavzusidagi o‘zbek, ingliz va rus tillaridagi eng yaxshi material;
— “Oʻzbekistonda yer resurslarini muhofaza qilish” mavzusidagi o‘zbek, ingliz va rus tillaridagi eng yaxshi material;
— “Oʻzbekistonda suv va suvdan foydalanish muammolari” mavzusida o‘zbek, ingliz va rus tillaridagi eng yaxshi material;
— “Atrof-muhit muhofazasiga bag‘ishlangan eng yaxshi ijtimoiy rolik”;
— Loyiha doirasida eng faol qatnashgan nodavlat notijorat tashkiloti (NNT).
Diqqat!
Tanlovga o‘zbek, rus va ingliz tillarida yozilgan, 2023-yil 1-maydan 2024-yil 5-dekabrgacha O‘zbekistonda va xorijdagi OAV hamda ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan ekologiya mavzusidagi maqolalar hamda videoroliklar qabul qilinadi.
Arizalar 2024-yil 1-fevraldan 2024-yil 5-dekabrgacha info@eco.gov.uz elektron manziliga yuborilishi lozim. Arizalarga audio va video formatdagi materiallar havolalari ilova qilinadi. Videoroliklar 1920x1080 PAL formatda, davomiyligi 5 daqiqagacha bo‘lishi kerak.
Tanlovga taqdim etilgan barcha materiallar va tanlov natijalari www.eco.gov.uz veb-saytida eʼlon qilinadi. G‘oliblar yangi yil arafasida pul mukofotlari bilan taqdirlanadi.
Tanlovdan ko‘zlangan maqsad aholi, jumladan, yoshlarni Oʻzbekistonning ekologik muammolarini samarali hal etish yoʻllarini izlashda faolroq ishtirok etish, eko tushunchalarni  ingliz tilida oʻrganish va tushunishga undash, ekologik taʼlimga hissa qo‘shish va O‘zbekistondagi ekologik muammolar haqida aholining xabardorligini oshirish, Oʻzbekiston yoshlarida tizimli ekologik bilimlarni, aholining ekologik madaniyatini, ekologiyaga yoʻnaltirilgan dunyoqarashini shakllantirishga koʻmaklashish, ijtimoiy tarmoqlarda dolzarb ekologik muammolar va taklif etilayotgan yechimlarni yoritish, ommaviy axborot vositalarida va Internet axborot-telekommunikatsiya tarmogʻida Oʻzbekiston Respublikasining ekologik muammolari va ekologik siyosatiga bagʻishlangan materiallar sonini koʻpaytirish, ingliz tilidan oʻzbek tiliga tarjima qilingan oʻquv materiallari sonini koʻpaytirishdir.

С 1 февраля стартует конкурс лучших эко-статей и видеороликов, посвященных экологическим проблемам
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата объявляет о конкурсе Uzbekistan eco-publication and video clips award («Лучшие эко-статьи и видеоролики).
В нем могут принять участие все неравнодушные к экологическому будущему страны, в том числе журналисты, блогеры, студенты, школьники, представители государственных и неправительственных организаций.
Победители конкурса будут определены в следующих номинациях:
— Лучший материал на узбекском, английском и русском языках на тему «Адаптация к изменению климата в Узбекистане»;
— Лучший материал на узбекском, английском и русском языках на тему «Сохранение биоразнообразия в Узбекистане»;
— Лучший материал на узбекском, английском и русском языках на тему «Охрана атмосферного воздуха в Узбекистане»;
— Лучший материал на узбекском, английском и русском языках на тему «Управление отходами в Узбекистане»;
— Лучший материал на узбекском, английском и русском языках на тему «Охрана земельных ресурсов Узбекистана»;
— Лучший материал на узбекском, английском и русском языках на тему «Вода и проблемы водопользования в Узбекистане»;
— Лучший социальный видеоролик, посвященный защите окружающей среды;
— Самая активно участвующая в проекте неправительственная некоммерческая организация (ННО).
На конкурс принимаются статьи и видеоролики на тему экологии на узбекском, русском и английском языках, опубликованные в средствах массовой информации и социальных сетях в Узбекистане и за рубежом с 1 мая 2023 года по 30 апреля 2024 года.
Заявки необходимо направить на почту info@eco.gov.uz в период с 1 февраля по 1 мая 2024 года. Приложения должны сопровождаться ссылками на материалы. Видео должно быть в формате 1920x1080 PAL продолжительностью до 5 минут.
Все материалы, представленные на конкурс, а также его результаты будут опубликованы на сайте www.eco.gov.uz. Победители будут награждены денежными призами накануне 5 июня – Всемирного дня окружающей среды.
Цель конкурса – побуждение населения, особенно молодежи к активному участию в поиске путей эффективного решения экологических проблем Узбекистана, к изучению и пониманию эко-концепций на узбекском, английском и русском языках, стимулирование к внесению вклада в экологическое образование и повышение осведомленности населения об экологических проблемах страны. Это будет способствовать в формировании системных экологических знаний, экологической культуры населения, эколого-ориентированного мировоззрения, освещению текущих экологических проблем и новым предлагаемым решениям в социальных сетях, увеличению количества материалов, посвященных экологическим проблемам и экологической политике Республики Узбекистан в средствах массовой информации и сети Интернет.