Kasbida 150 ta daraxt qo'porilib, 1 milliard so'mdan ortiq zarar yetkazildi. Hujjatlar prokuraturada
10:24
3995
Qashqadaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi tomonidan Kasbi tumanida navbatdagi reyd tadbirlari o‘tkazildi.
Reyd davomida “To‘palang HPD Holding” MCHJ masʼullari tomonidan "Denov-Novqat" kanalini rekonstruksiya qilish jarayonida kanal qirg‘og‘iga ekilgan jami 150 ta daraxt ildizlari bilan qo‘porilganligi aniqlandi.
Bu bilan “Respublikada ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, daraxtlar muhofazasini yanada samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni talablari buzilgan. Daraxtlarni kesish yoki ko‘chirib o‘tqazish bo‘yicha amaldagi tartiblarga rioya etilmagan va murojaat qilinmagan.
Daraxtlar kesilishi natijasida o‘simlik dunyosiga 1 milliard 165 million 350 ming so‘m zarar yetkazilganligi ma'lum bo'ldi. Hujjatlar yetkazilgan zararni undirish hamda aybdorlarga qonuniy chora ko‘rish maqsadida Qashqadaryo viloyati prokuraturasiga yuborildi.

В Касбийском районе повредили 150 деревьев и нанесли ущерб на сумму более 1 миллиарда сумов. Документы переданы в прокуратуру
3999
Управление экологии Кашкадарьинской области провело очередной рейд в Касбийском районе региона.
В ходе рейда было установлено, что 150 деревьев, посаженных на берегу канала, были срублены и раскорчеваны должностными лицами ООО «To‘palang HPD Holding» в ходе реконструкции канала «Денов-Новкат».
Это нарушает требования Указа «О мерах по ускорению работ по озеленению и дальнейшей эффективной организации охраны деревьев в республике». Существующие процедуры вырубки и пересадки деревьев не были соблюдены.
Стало известно, что в результате вырубки и раскорчевки деревьев нанесен ущерб флоре на 1 миллиард 165 миллионов 350 тысяч сумов. Документы направлены в прокуратуру Кашкадарьинской области для возмещения ущерба и привлечения виновных к ответственности.