Beshinchi tabiiy meros obyekti xalqaro ahamiyatga ega bo'lgan suvli-botqoqli yerlar ro'yxatiga kiritildi
3723
Qoraqalpogʻistondagi Jiltirbas koʻli xalqaro ahamiyatga ega boʻlgan suvli-botqoqli yerlar roʻyxatiga kiritildi. Bu haqda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov CMS COP14 matbuot anjumanida ma’lum qildi.
“Ramsar konvensiyasi kotibiyati bizga Oʻzbekistonning beshinchi tabiiy obyekti – Qoraqalpogʻistondagi Jiltirbas koʻlini xalqaro ahamiyatga ega boʻlgan suvli-botqoqli yerlar roʻyxatiga kiritilgani to’g’risidagi sertifikat berdi. Yaqinda roʻyxatga toʻrtinchi obyekt – Sudochye koʻllari tizimi kiritilganini hisobga olsak, bu barchamiz uchun katta voqea, — dedi A.Abduhakimov. – Bu O‘zbekiston hukumati va davlatimiz rahbari tomonidan ekologiya va tabiiy hududlarni muhofaza qilish sohasiga qaratilayotgan yuksak e’tibor natijasidir”.
A.Abduhakimov, shuningdek, beshinchi obyektni Ramsar ro‘yxatiga kiritish bo‘yicha ishlar Ekologiya vazirligi tomonidan 1,5 yil davomida amalga oshirilganini ta’kidladi. Tabiiy obyektning o'zi 15 yil davomida o'rganilgan.
Maʼlumot uchun, Jiltirbas koʻli — Orol dengizining sobiq qoʻltigʻi. Dengiz sathi keskin pasaygach, u ajralib chiqdi va tabiiy manba - Amudaryo suvlari bilan oziqlandi, bu esa Janubiy Orol dengizining mahalliy faunasini saqlab qoldi. Soʻnggi yillardayoq qoʻshimcha sugʻorish kanallari qazilgan boʻlib, ular faqat suv sathini faunaning oʻzgarishiga taʼsir qilmasdan ushlab turadi. Ko‘l mintaqadagi Orol dengizining qurigan tubida hosil bo’ladigan tuz va chang bo‘ronlarini ushlab turuvchi to‘siqlardan biri hisoblanadi.
Orolboʻyi mintaqasida Jiltirbas xalqaro miqyosda kam uchraydigan qushlar uchun ham, Oʻrta Osiyo choʻllarining biologik xilma-xilligi, shu jumladan zich qamish va butalar, shoʻr botqoqliklar, kanallar va choʻllar uchun ham uya qurish va migratsiya davrlarida katta ahamiyatga ega. Bundan tashqari, ko‘l Orolbo‘yi hududiga xos noyob baliq turlarining yashash joyi hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, bugunga qadar O‘zbekistonning 4 obyekti: Dengizko‘l ko‘li (2001), Arnasoy ko‘llar tizimi (2008), To‘dako‘l va Quyimozor suv omborlari (2020), Sudochye ko‘llari tizimi xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan Ramsar suvli-botqoqli yerlar ro‘yxatiga kiritilgan edi. Bu hududlarning umumiy maydoni 674,4 ming gektarni tashkil etadi.

Пятый объект природного наследия включили в список водно-болотных угодий международного значения
Озеро Жылтырбас в Каракалпасктане включено в список водно-болотных угодий международного значения. Об этом следизаявил министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов в рамках пресс-конференции CMS COP14.
«Секретариат Рамсарской конвенции передал нам сертификат о включении пятого природного объекта Узбекистана в список водно-болотных угодий международного значения – озера Жылтырбас в Каракалпакстане. Это большое событие для всех нас, учитывая, что совсем недавно в список был включен четвертый объект – система озер Судочье, – поделился А.Абдухакимов. — Это еще раз свидетельствует об усиленной работе и большом внимании, уделяемом Правительством Узбекистана и главой государства сфере экологии и охраны природных территорий».
Также А.Абдухакимов отметил, что работа над включением пятого объекта в Рамсарский в список велась Министерством экологии в течении 1,5 года. Сам же природный объект исследовался на протяжении 15 лет.
Для информации: Озеро Жылтырбас — бывший залив Аральского моря. После резкого падения уровня моря оно отделилось и питалось водами естественного источника – реки Амударьи, сохранившей аборигенную фауну Южного Аральского моря. Уже в последние годы были прорыты дополнительные оросительные каналы, которые лишь поддерживают уровень воды, не влияя на изменение фауны.Озеро является одним из барьеров для сдерживания соляно-пылевых бурь с высохшего дна Аральского моря в регионе.
В Приаралье Жылтырбас имеет большое значение в периоды гнездования и миграций, как для редких птиц на международном уровне, так и для биологического разнообразия пустынь Средней Азии, включающий густые камыши и кустарники, солончаки, болота, каналы и пустыни. Кроме того, озеро является местом обитания редких эндемичных для Приаралья видов рыб.
Напоминим, ранее от Узбекистана в список Рамсарских водно-болотных угодий международного значения были включены 4 объекта: озеро Денгизкуль (2001г.), Арнасайская система озер (2008г.), Тудакульское и Куймазарское водохранилища (2020г.), и система озер Судочье, включенная в список в прошлом году. Общая площадь этих территорий составляет 674 400 гектаров.