“Eko-zakovat”: Toshkentda talabalarning ekologik bilimlari sinovdan o‘tkazildi
13-aprel kuni Zahiriddin Muhammad Bobur nomidagi Toshkent Markaziy eko bog‘ida “Eko-Zakovat” intellektual musobaqasi – ekologiyaga oid bilimlar bellashuvi o‘tkazildi.
Tadbir 15-aprel - “Ekologiyaga oid bilimlar kuni” munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2023-yil 31-maydagi 171-son qarori bilan tasdiqlangan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi masalalariga bagʻishlangan muhim sanalar boʻyicha oʻtkaziladigan tadbirlar kalendar rejasining 5-bandiga muvofiq tashkil etildi.
Ekologiya vazirligi tashabbusi bilan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Toshkent Metallurgiya zavodi hamda Zakovat intellektual klubi hamkorligida o’tkazilgan musobaqada 12 ta oliy ta’lim muassasasi talabalari ishtirok etdi. O‘yinda ishtirokchilar ekologiyaga oid 24 ta savolga javob berib, o‘z bilim va tez qaror qabul qilish qobiliyatini namoyish etishdi.
O‘yin yakuniga ko‘ra 1-o‘rinni “Kimyogarlar”, 2-o‘rinni “Staticfacion” va 3-o‘rinni “Ekofaollar” jamoasi egalladi. G‘olib va ​​sovrindorlar qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.
Ma’lumot uchun, “Ekologik bilimlar kuni” dunyoning ko’plab davlatlarida nishonlanadi. Bayram tarixi 1992-yilda BMTning Rio-de-Janeyrodagi ekologik muammolarga bag'ishlangan konferensiyasiga borib taqaladi. Konferensiyada aholining ekologik ta’lim-tarbiyasiga ham e’tibor qaratilgan.
Maqsad ekologik bilimlarni targ'ib qilish, ekologik madaniyatni shakllantirish, dolzarb ekologik muammolar va atrof-muhit holati haqida ma'lumot berishdir.

«Эко-заковат»»: в Ташкенте проверили экологические знания студентов
13 апреля в Центральном экопарке Ташкента имени Захириддина Мухаммада Бабура состоялось соревнование экологических знаний – интеллектуальная игра «Эко-Заковат».
Мероприятие организовано в соответствии с календарным планом к Постановлению Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года № 171 «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата» по случаю 15 апреля – Дня экологических знаний.
В интеллектуальном конкурсе, проводимом по инициативе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в сотрудничестве с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Ташкентским металлургическим заводом и Интеллектуальным клубом «Заковат», приняли участие студенты из 12 высших учебных заведений. В игре участники продемонстрировали свои знания и умение быстро принимать решения, отвечая на подготовленные 24 вопроса об экологии.
По итогам игры 1-е место заняла команда – «Кимёгарлар», 2-е место – «Staticfacion» и 3-е место – «Экофаоллар». Победители и призеры были награждены ценными подарками.
Для информации: День экологических знаний отмечается во многих странах мира. История праздника ведет свое начало с 1992 года, когда на Конференции ООН в Рио-де-Жанейро, где обсуждались проблемы окружающей среды, было подчеркнуто огромное значение экологического образования населения всех стран мира в реализации стратегии выживания и для устойчивого развития человечества.
Цель мероприятия – продвижение экологических знаний, формирование экологической культуры, предоставление информации о текущих экологических проблемах и состоянии окружающей среды.