Chirchiq daryosida qum-shag'al qazib olinishi natijasida tabiatga 80 milliard so‘mdan ortiq zarar yetkazildi
4988
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Ekologik nazorat inspeksiyasi tomonidan Toshkent shahri, Sergeli tumani hududidan oqib o‘tuvchi Chirchiq daryosi bo‘yida navbatdagi reyd tadbirlari olib borildi.
Reyd davomida daryoning muhofaza mintaqasida 1 dona ekskavator va 2 dona yuk mashinasi yordamida qum-shag‘al qazib olinib, o‘rniga qurilish beton qoldiqlari joylashtirilayotganligi aniqlandi va transport vositalari voqea joyida to‘xtatildi.
O‘rganish davomida bu ishlar "GRM" MCHJga (korxona nomi qisqartirilgan) tegishli texnikalar yordamida hech qanday ruxsatnomasiz amalga oshirilayotganligi aniqlandi.
Ma’lum bo‘lishicha, Sergeli tumani hokimining 2019-yil 26-avgustdagi farmoyishiga asosan Sergeli tumani, Quruvchi dahasi, 25-uyda joylashgan 2,26 gektar yer maydoni obodonlashtirish ishlarini amalga oshirish maqsadida "GRM" MCHJga biriktirib berilgan. Farmoyishning 3-bandida mazkur hududda daraxt va gul ko‘chatlarini ekish belgilanib, 4-bandida biriktirilgan hududda qurilish va boshqa chiqindilarni joylashtirish javobgarlikka sabab bo‘lishi to‘g‘risida ogohlantirilgan.
Farmoyish talablariga amal qilinmaganligi natijasida O‘zbekiston Respublikasi “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi qonunining 22-moddasi hamda “Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar to‘g‘risida”gi qonunning 41-moddasi talablari buzilgan. Tabiatga qum-shag’al qazib olinishi natijasida 21,4 milliard, chiqindilar noqonuniy joylashtirilishi natijasida esa 112,5 million so‘mga yaqin zarar yetkazilgan.
Bundan tashqari, Bosh prokuratura xatiga asosan Toshkent shahri, Sergeli tumanidan oqib o‘tuvchi Chirchiq daryosining boshqa bir qismida ham o‘rganish ishlari olib borildi. Natijada daryoning muhofaza zonasi va qirg‘oq bo‘yida taxminan 4 gektarga yaqin maydonda qazish ishlari amalga oshirilganligi ma'lum bo‘ldi. Tabiatga yetkazilgan zarar miqdori esa qariyb 62,3 milliard so‘mni tashkil qildi.

Более 80 млрд сумов составил ущерб природе от незаконной добычи песка и гравия в прибрежной зоне реки Чирчик
4958
Инспекция экологического контроля Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата провела очередной рейд в прибрежной зоне реки Чирчик, протекающей по территории Сергелийского района города Ташкента.
В ходе рейда было установлено, что на охраняемой территории реки с помощью 1 экскаватора и 2 грузовиков были добыты песок и гравий, а вместо них уложены остатки строительного бетона. Транспортные средства были остановлены на месте происшествия.
В ходе исследования установлено, что данные работы проводятся без какого-либо разрешения с использованием оборудования, принадлежащего ООО «GRM» (сокращенное наименование компании).
Также стало известно, что согласно постановлению хокима Сергелийского района от 26 августа 2019 года, в целях проведения работ по благоустройству за ООО «GRM» было закреплено 2,26 га земли, расположенной в Строительном квартале Сергелийского района. Пункт 3 приказа предусматривает посадку цветов и саженцев деревьев на этой территории, а пункт 4 предупреждает, что размещение строительного и другого мусора на прикрепленной территории повлечет за собой ответственность.
В результате нарушения требований постановления была нарушена статья 22 Закона Республики Узбекистан «Об охране природы» и статья 41 Закона «Об охраняемых природных территориях». В результате добычи песчано-гравийной продукции нанесен ущерб на 21,4 миллиарда сумов, в результате незаконного размещения отходов - 112,5 миллиона сумов.
Кроме того, на основании письма Генеральной прокуратуры были проведены исследования на другом участке реки Чирчик, протекающей по Сергелийскому району города Ташкента. В результате стало известно, что незаконная добыча песка и гравия проводилась на площади около 4 гектаров в охранной зоне реки и вдоль побережья. Сумма ущерба природе составила около 62,3 миллиарда сумов.
Все документы были направлены в Генеральную прокуратуру с целью дачи правовой оценки двум вышеуказанным делам, принятия мер правового характера к виновным и возмещения ущерба, причиненного природе.