«Do‘stlik» bog‘i: daraxtlarni da’volash muolajalari o‘tkazildi
Daraxtlarni saqlash hamda ularni muhofaza qilish poytaxtimiz ahlining ko‘p qismi uchun dolzarb masalalardan biri hisoblanadi. Tez-tez takrorlanib turayotgan noqonuniy daraxt kesilish holatlari fuqarolarni tashvishga solmoqda. Ayrim holatlarda kasallangan daraxtlarni sanitar kesish zarur, ammo u asoslangan bo‘lishi kerak. Bunda daraxtlarning holati va kasallanish darajasini aniqlash muhim hisoblanadi.
Olimlar fikriga ko‘ra, poytaxtimizdagi bargli va igna bargli daraxtlarning ko‘p qismi unsimon qurt (muchnistыy chervets - Pseudococcidae) va shahar mo‘ylovdori (gorodskoy usach - Aeolesthes sarta) va boshqa zararkunandalar bilan kasallangan. Unsimon qurt igna bargli, shahar mo‘ylovdori esa bargli daraxtlarni zararlaydi.
2020 yil 29 avgust kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi Shavkat Abdurazakov Toshkent davlat agrar universiteti «O‘simliklarni himoya qilish» kafedrasi akademik ham professorlari bilan uchrashib, mamlakatimizdagi kasallangan daraxtlarni da’volash bo‘yicha hamkorlik loyihasini taqdim etdilar. Uchrashuv yakuni bo‘yicha Davlat ekologiya qo‘mitasi poytaxt bog‘laridagi daraxtlarni da’volash bo‘yicha tadbirlarni tashkil etishga kelishib oldilar.
2020 yil 3 sentyabr kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi hamda Toshkent davlat agrar universiteti «O‘simliklarni himoya qilish» kafedrasi akademik va professorlari Toshkent shahridagi «Do‘stlik bog‘i» da tajriba tariqasida zararlangan daraxtlarda yuqori haroratga chidamli trixogramma turini (trixogramma – bu o‘simliklarni biologik himoya qilish vositasi hisoblanadi) ko‘paytirish maqsadida ularni maxsus apparatda dron yordamida sepish tadbirini o‘tkazdilar.
«Do‘stlik bog‘i: daraxtlarni da’volash muolajalari o‘tkazildi
Eslatib o‘tish joizki, 2020 yil 21 avgust kuni Qo‘mita huzuridagi Jamoatchilik kengashi dendrolog, entomolog mutaxassislari hamda Zoologiya instituti, O‘rmon xo‘jaligi instituti, O‘simliklarni muhofaza qilish ilmiy tadqiqot institutlari, Toshkent davlat agrar universiteti yetakchi olimlari ishtirokida «Do‘stlik bog‘i»da (sobiq «Bobur bog‘i») o‘rmon patologik tekshiruvini o‘tkazgan edilar. Tekshiruv natijasi bo‘yicha mazkur hududdagi daraxtlarning 20 foizga yaqini 80-100 foizga kasallanganligi aniqlangan edi.

Парк Дружбы: выполняются работы по биологической защите деревьев
Сохранение и защита деревьев – одна из важнейших задач для многих жителей столицы. Случаи незаконных рубок вызывают обоснованное беспокойство граждан. В некоторых случаях санитарная рубка больных деревьев необходима, но она должна быть обоснованной. В этом случае важно определить состояние деревьев и степень заболевания.
По подсчетам ученых, большинство лиственных и хвойных деревьев столицы заражены такими насекомыми-вредителями как – мучнистый червец (Pseudococcidae), городской усач(Aeolesthes sarta) и другими вредителями. Мучнистые червецы поражают хвойные породы деревьев, а городские усачи - лиственные.
Ранее, 29 августа 2020 года председатель Государственного экологического комитета Шавкат Абдуразаков встретился с академиками и профессорами кафедры защиты растений Ташкентского государственного аграрного университета и представил проект сотрудничества по лечению больных деревьев в нашей стране. Была достигнута договоренность организовать мероприятия по уходу за деревьями в парках столицы.
3 сентября 2020 года сотрудники Госкомэкологии, сотрудники кафедры защиты растений Ташкентского государственного аграрного университета и представители Общественного совета при Госкомэкологии провели эксперименты по распространению высокотемпературно устойчивой трихограммы (трихограмма - средство биологической защиты растений) на пораженных деревьях в парке «Дружбы» (парк «Дустлик», бывший парк им. Бабура) в Ташкенте, путем ее распыления с помощью летающего дрона.
«Парк Дружбы: выполняются работы по биологической защите деревьев
Отметим, что 21 августа 2020 года Общественный совет при Госкомэкологии с участием дендрологов, энтомологов и ведущих ученых Института зоологии, Института лесного хозяйства, НИИ защиты растений, Ташкентского государственного аграрного университета провел лесопатологическое обследование в парке «Дружбы» (парк «Дустлик»). Обследование показало, что около 20 процентов деревьев в этом районе заражены насекомыми-вредителями от 80 до 100 процентов.