Belgilanmagan joyga chiqindi tashlab, ham tabiatga, ham o‘zingizga zarar keltirasiz!
Ma'lumot uchun, vazirlik tomonidan Toshkent shahri va Toshkent viloyatidagi noqonuniy chiqindi tashlanadigan joylarda 25 ta zamonaviy kameralar o‘rnatilib, dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi tomonidan onlayn rejimda kuzatilmoqda, doimiy nazoratda.
Jazo qat'iy, shikoyatga o'rin yo'q!
— Ma’muriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning 91-moddasiga koʻra, sanoat chiqindilarini, maishiy chiqindilarni va boshqa chiqindilarni toʻplash, tashish, joylashtirish, zararsizlantirish, saqlash, utilizatsiya qilish, qayta ishlash, realizatsiya qilish chogʻida tabiatni muhofaza qilish talablarini buzish fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining uch baravaridan besh baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa besh baravaridan yetti baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab boʻladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qoʻllanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilsa, fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan oʻn baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa oʻn baravaridan oʻn besh baravarigacha miqdorda jarima solinadi.
— MJtKning 91(1)-moddasiga koʻra, belgilanmagan joylarga qattiq maishiy chiqindilarni va qurilish chiqindilarini tashlash, shuningdek, suyuq maishiy chiqindilarni toʻkish fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining bir baravaridan uch baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa oʻn baravaridan yigirma baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab boʻladi.
— Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qoʻllanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan boʻlsa, fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan oʻn baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa yigirma baravaridan oʻttiz baravarigacha miqdorda jarima solinadi.
— Maishiy va qurilish chiqindilari poligonlariga joylashtirilishi kerak boʻlgan chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan oʻn baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa yigirma baravaridan oʻttiz baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab boʻladi.
Bu huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qoʻllanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilsa, ma’muriy huquqbuzarlikni sodir etish quroli boʻlgan ashyoni musodara qilib, fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining oʻn baravaridan oʻn besh baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa oʻttiz baravaridan ellik baravarigacha miqdorda jarima solinadi.
Belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash orqali atrof-muhitga zarar keltirasiz. Qolaversa, bu huquqbuzarligingiz oʻzingizga ham qimmatga tushadi – katta miqdorda jarima ham toʻlashga majbur boʻlasiz.
Diqqat!
Bugungi kunda qo‘shimcha 200 ta kuzatuv kamerasi o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Kelgusida butun respublikada 1000 ga yaqin kameralar o‘rnatiladi. Maqsad chiqindilarni duch kelgan joyga tashlab ketish holatlariga butunlay chek qo'yishdir.
Xulosa!
Tabiat oldidagi mas’uliyatingizni his qilgan holda, oʻzingiz yashab turgan muhit, nafas olayotgan havo tozaligiga hissa qoʻshing. Chiqindilarni faqat chiqindi qutilariga yoki maxsus belgilangan joylarga tashlang.

Выбрасывая мусор в неустановленном месте, вы наносите вред природе и себе!
В настоящее время Министерство экологии выявляет случаи сброса отходов в неустановленных местах, а нарушители строго наказываются.
Для сведения, Министерство установило 25 современных видеокамер в местах незаконных свалок отходов в городе Ташкенте и Ташкентской области, которые находятся под постоянным контролем Центрального управления диспетчеризации и онлайн-мониторинга. Сегодня дополнительно устанавливаются 200 камер видеонаблюдения. В дальнейшем по всей республике будет установлено около 1000 камер.
Наказание строгое, обжалованию не подлежит!
— Согласно статье 91 Кодекса об административной ответственности, нарушение требований охраны природы при сборе, транспортировке, размещении, обезвреживании, хранении, размещении, переработке и реализации отходов производства, бытовых и иных отходов влечет за собой наложение штрафа на граждан от трёх до пяти, а на должностных лиц — от пяти до 7 базовых расчетных величин.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечет наложение штрафа на граждан от пяти до десяти, а на должностных лиц — от десяти до пятнадцати базовых расчетных величин.
– Согласно ч.1 ст.91 АК РУз, выбрасывание твердых бытовых и строительных отходов, а также слив жидких бытовых отходов в неустановленных местах влечет наложение штрафа на граждан от одного до трех, а на должностных лиц — от десяти до двадцати базовых расчетных величин.
–При повторном совершении того же нарушения в течение года после применения административного взыскания, на граждан налагается штраф в размере от пяти до десяти, а на должностных лиц — от двадцати до тридцати базовых расчетных величин.
– Выбрасывание отходов, подлежащих размещению на полигонах для бытовых и строительных отходов, в неустановленных местах влечет наложение штрафа на граждан от пяти до десяти, а на должностных лиц — от двадцати до тридцати базовых расчетных величин.
При повторном совершении правонарушения в течение года после применения административного взыскания, влечет наложение штрафа на граждан от десяти до пятнадцати, а на должностных лиц — от тридцати до пятидесяти базовых расчетных величин с конфискацией предмета, явившегося орудием совершения административного правонарушения.
Не забывайте!
Сбрасывая мусор в неустановленных местах, вы наносите вред окружающей среде. К тому же, данное правонарушение влечет за собой наложение крупного штрафа!
Кроме того, это нарушение вам дорого обойдется – придется заплатить крупный штраф.
Сегодня дополнительно устанавливаются 200 камер видеонаблюдения. В дальнейшем, в целях ликвидации всех незаконных свалок, планируется установить такие камеры по всей стране.
Вывод!
Чувствуя свою ответственность перед природой, вы вносите свой вклад в сохранение окружающей среды и воздуха, которым дышите. Выбрасывайте отходы только в мусорные баки или специально отведенные места.