Abu Dabining yetakchi kompaniyasi O‘zbekistonda chiqindilarni boshqarish va iqlim ta’sirini yumshatishga ko‘maklashadi
16:20
4321
Dubayda COP28 forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda “Tadweer” (Abu Dabi Waste Management Company — Abu-Dabi chiqindilarni boshqarish kompaniyasi) o‘rtasida memorandum imzolandi.
Memorandumdan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va “Tadweer” kompaniyasi bosh direktori Ali Al-Dhaheri o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda 2019-yildan buyon yo‘lga qo‘yilgan hamkorlikning kengayishi BAA va O‘zbekiston o‘rtasidagi mustahkam va ijobiy munosabatlardan dalolat berishi qayd etildi. Shuningdek, memorandum imzolanishi hamkorlikning yangi bosqichga ko‘tarilganini ifodalashi ta’kidlandi.
Ta’kidlash joizki, memorandum qattiq maishiy chiqindilarni boshqarishda zamonaviy, innovatsion va ekologik toza texnologiyalar hamda xizmatlarni joriy etish hamda barqarorlikni oshirishga xizmat qiladi. Shuningdek, O‘zbekistonda “Chiqindilarni energiyaga aylantirish” zavodi ishga tushirilishi ham rejalashtirilgan.
"O‘zbekistonda chiqindilarni boshqarish sohasini takomillashtirishga katta e'tibor qaratilmoqda. "Tadweer" kompaniyasi bilan imzolangan memorandum esa bu borada navbatdagi samarali qadam hisoblanadi, — dedi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov. — "Tadweer" chiqindilarni boshqarish sohasida katta tajribaga ega. Biz o‘zaro hamkorlikda chiqindilarni qayta ishlash infratuzilmasini rivojlantirish, qattiq maishiy chiqindilarni yigʻish va olib ketish, saralash, qayta ishlash, utilizatsiya qilish, chiqindi gazini yigʻish, elektr va issiqlik energiyasini ishlab chiqarishni boshqarish tizimini takomillashtirish kabi muhim vazifalarni oldimizga maqsad qilib qo‘yganmiz. Hamkorligimiz har tomonlama manfaatli bo‘lishiga ishonaman".
Loyiha Navoiy, Buxoro viloyatlari va Farg‘ona vodiysiga qaratilgan texnik-iqtisodiy asoslashdan boshlanadi, har bir hududda chiqindilarni yo‘q qilish amaliyoti o‘rganiladi.
“Tadweer” kompaniyasining boshqaruvchi direktori va bosh direktori Ali Al Dhaheri hamkorlikdan mamnun ekanligini bildirdi.
"Biz global miqyosda ekologik barqarorlikni qo‘llab-quvvatlashga e’tibor qaratganmiz. O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishlari vazirligi bilan hamkorligimiz esa innovatsiyalar va ekologik toza yechimlar borasidagi pozitsiyamiz mustahkam ekanligini isbotlaydi. O‘zbekistonda “Chiqindilarni energiyaga aylantirish” zavodining ishga tushirilishi hamkorlikning ahamiyati va bizning yanada yashil, barqaror kelajakka sadoqatimizdan dalolatdir. Bu tashabbus O‘zbekistonda nafaqat qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish sohasida inqilob yasaydi, balki iqlim o‘zgarishi ta’sirini yumshatishga ham katta hissa qo‘shadi. Eng ilg‘or texnologiyalar va chiqindilarni energiyaga aylantirish bo‘yicha strategik tashabbuslar orqali biz atrof-muhitni muhofaza qilishda yangi mezonlarni belgilashga tayyormiz”, — dedi u.
Hamkorlik doirasida maishiy chiqindilarni yig'ish va olib chiqish, shuningdek, saralash, qayta ishlash va utilizatsiya qilishni boshqarish tizimi ishlab chiqiladi. Bundan tashqari, elektr va issiqlik energiyasi ishlab chiqarish uchun poligon gazini qazib olishga ham e’tibor qaratiladi. Loyiha doirasida qattiq maishiy chiqindilarni ishlab chiqaruvchi korxonalarda chiqindilarni saralash liniyalari o‘rnatish, plastmassa, qog‘oz, shisha va alyuminiy kabi ikkilamchi xomashyoni qayta ishlash korxonalarini tashkil etish ham ko‘zda tutilgan.
Tadqiqotlar shuni ko'rsatadiki, chiqindilar va resurslarni faol boshqarish global issiqxona gazlari chiqindilarining ta’sirini 15 –20 foizga kamaytiradi, bu esa atrof-muhit va iqtisodiy jihatdan sezilarli afzalliklarga olib keladi.

Ведущая компания Абу-Даби внесет свой вклад в управление отходами и смягчение последствий изменения климата в Узбекистане
16:20
4332
В рамках форума COP28 в Дубае между Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан и компанией Tadweer (Abu Dhabi Waste Management Company – компания по управлению отходами Абу-Даби) подписан Меморандум.
По окончанию церемонии подписания меморандума состоялась двусторонняя встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и генерального директора компании Tadweer Али Аль Дхахери. На встрече было отмечено, что укрепление сотрудничества, налаженного с 2019 года, является свидетельством крепких и позитивных отношений между ОАЭ и Узбекистаном. Также было отмечено, что подписание меморандума является новым уровнем сотрудничества.
Меморандум будет способствовать внедрению современных, инновационных и экологически чистых технологий и услуг в области управления твердыми бытовыми отходами (ТБО) и повышению устойчивости. Также в Узбекистане планируется запустить завод «Отходы в энергию».
«Узбекистан уделяет большое внимание совершенствованию управления отходами. Меморандум, подписанный с Tadweer, является очередным эффективным шагом в этом направлении», – отметил   министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов. – «Организация имеет большой опыт в сфере управления отходами. При взаимном сотрудничестве мы ставим перед собой такие важные задачи, как развитие инфраструктуры переработки отходов, сбор и транспортировка твердых бытовых отходов, сортировка, переработка, утилизация, сбор отходящих газов, совершенствование системы управления производством электрической и тепловой энергии. Я верю, что это будет взаимовыгодное сотрудничество», - добавил министр.
Проект начнется с технико-экономического обоснования в Навоийской, Бухарской области и Ферганской долине с изучением практики утилизации отходов в каждом регионе.
«Мы ориентированы на поддержку экологической устойчивости в глобальном масштабе. Сотрудничество с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан доказывает, что наша позиция в области инноваций и экологически чистых решений сильна. Мы гордимся этим сотрудничеством», – рассказал Али Аль Дхахери. – «Запуск завода «Отходы в энергию» в Узбекистане является признаком важности сотрудничества и нашей приверженности более экологичному и устойчивому будущему. Эта инициатива не только произведет революцию в области переработки ТБО в Узбекистане, но и внесет значительный вклад в смягчение последствий изменения климата. Мы готовы установить новые стандарты в области защиты окружающей среды посредством стратегических инициатив по трансформации и самые передовые технологии для переработки отходов в энергию», – добавил гендиректор Tadweer.
В рамках сотрудничества будет разработана система управления сбором и вывозом ТБО, а также сортировки, переработки и утилизации. Кроме того, будет уделено внимание добыче свалочного газа для производства электрической и тепловой энергии. В рамках проекта также предусматривается установка мусоросортировочных линий на предприятиях, производящих ТБО, а также создание предприятий по переработке вторичного сырья, такого как пластик, бумага, стекло и алюминий.
Исследования показывают, что активное управление отходами и ресурсами может снизить воздействие глобальных выбросов парниковых газов на 15-20 процентов, что приведет к значительным экологическим и экономическим выгодам.