COP28: Osiyo davlatlari ekologiya vazirlari Dubaydagi O‘zbekiston Respublikasi milliy pavilyoni bilan tanishishdi
20:45
3563
Dubayda boʻlib oʻtayotgan BMT iqlim oʻzgarishi boʻyicha doiraviy konvensiyasi ishtirokchilari konferensiyasining 28-sessiyasi doirasida Ozarbayjon Respublikasi ekologiya va tabiat resurslari vaziri Muxtar Babayev, Qozog‘iston Respublikasi ekologiya va tabiat resurslari vaziri Yerlan Nysanbayev va Qirg‘iziston Respublikasi tabiat resurslari, ekologiya va texnik nazorat vaziri Melis Turg‘unboyev O‘zbekiston Respublikasi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov hamrohligida O‘zbekiston milliy pavilyoniga tashrif buyurishdi.
Tashrif chog‘ida qardosh mamlakatlar ekologiya vazirlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, “Yashil makon” loyihasi doirasida Orol dengizi tubini va hududlarni ko‘kalamzorlashtirish, qayta tiklanadigan energiya manbalari ulushini oshirish, Parij kelishuvi majburiyatlarini bajarish, uglerod neytralligiga erishish, iqlim o‘zgarishiga moslashish, uning oqibatlari va xatarlarini yumshatish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar bilan tanishishdi.
Shuningdek, yashil kun tartibini ilgari surish bo‘yicha hamkor hisoblangan Global Yashil o‘sish instituti (GGGI) bosh direktori F.Rijsberman va vazirlar o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda GGGI bosh direktori qoʻshma dastur va loyihalarni amalga oshirish orqali mamlakatlarning yashil iqtisodiyot tamoyillariga bosqichma-bosqich oʻtishlari uchun zarur yordam koʻrsatishga tayyorligi va bundan manfaatdor ekanligini bildirdi.
O‘z navbatida vazirlar Ozarbayjon, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Oʻzbekiston rahbarlarining IHT (Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti), TDT (Turkiy davlatlar tashkiloti), BMTning Markaziy Osiyo iqtisodiyoti uchun maxsus dasturi va boshqa nufuzli platformalar doirasidagi mintaqaviy aloqalarni mustahkamlash boʻyicha siyosiy irodasini alohida taʼkidladilar, bunda atrof-muhit muammolari va iqlim oʻzgarishi xalqaro hamkorlikni shakllantirishda muhim rol oʻynaydi.
Bundan tashqari, mintaqa mamlakatlarida ekologiya sohasida malakali mutaxassislar tayyorlash uchun istiqbolli platforma bo‘lgan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti (Central Asian Green University) ochilishi borasida ijobiy fikrlar bildirildi.
Ta’kidlash joizki, vazirlar O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimovning qardosh mamlakatlar uchun ekologik faoliyatning mintaqaviy sharhini ishlab chiqish tashabbusini qo‘llab-quvvatladilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar Samarqandda 2024-yilning 12–17-fevral kunlari bo‘lib o‘tadigan Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisidagi konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari konferensiyasining 14-yigʻilishi va Birinchi Samarqand xalqaro iqlim forumi (2024-yil mart)ga taklif etildi.

COP28: Министры экологии стран Азии ознакомились с национальным павильоном Узбекистана в Дубае
В рамках 28-сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата в г. Дубай (ОАЭ) министр экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Мухтар Бабаев, министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Ерлан Нысанбаев, министр природных ресурсов, экологии и технического надзора Кыргызской Республики Мелис Тургунбаев в сопровождении министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова посетили национальный павильон Узбекистана.
В рамках визита министры экологии братских стран ознакомились с масштабными работами, проводимыми в республике по адаптации к изменениям климата, смягчению его последствий и рисков, инициативами Президента Республики Узбекистан по озеленению высохшего дна Аральского моря, общенациональной программе «Яшил макон» («Зелёное пространство»), повышении доли возобновляемых источников энергии, выполнения обязательств Парижского соглашения и достижению углеродной нейтральности.
Вместе с тем в ходе мероприятия была организована многосторонняя встреча министров с участием Генерального директора Глобального института зеленого роста (GGGI) Ф. Рижсбермана, который выступил в качестве потенциального партнера при продвижении зеленой повестки в странах.
Гендиректор GGGI выразил готовность и заинтересованность в оказании необходимой поддержки процесса поэтапного перехода стран к принципам зеленой экономики, через осуществление совместных программ и проектов.
Министрами были подчеркнуты политическая воля и реформы лидеров Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана, проводимые в целях укрепления региональной взаимосвязанности в рамках существующих престижных платформ, таких как Организация экономического сотрудничества (ОЭС), Организация тюркских государств (ОТГ), Специальная программа ООН для экономик Центральной Азии, Азербайджана и Афганистана (СПЕКА) и др., где вопросы экологии и изменения климата играют важное значение в формировании повестки дня организаций.
Кроме того, позитивно отмечено открытие Центрально-Азиатского Университета изучения окружающей среды и изменения климата (Green University), который является перспективной площадкой для подготовки квалифицированных специалистов в области экологии в странах региона.
Министры выразили заинтересованность в поддержании инициативы министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан А. Абдухакимова в разработке регионального обзора экологической деятельности для стран региона.
В завершение диалога стороны были приглашены принять активное участие в работе предстоящих международных мероприятий высокого уровня в Самарканде, среди которых 14-ое заседание Конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14, 12-17 февраля 2024 года) и первый Самаркандский международный климатический форум (март 2024 года).