Qashqadaryo viloyatidagi "Hisor" qo‘riqxonasi hududida tarixda birinchi marta 4 ta qor qoploni guruhi kuzatildi. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tizimidagi qo‘riqxona xodimlari tomonidan o‘rnatilgan fotoqopqonga noyob ko‘chib yuruvchi hayvonlar muhrlandi.
Qor qoploni, qor leopardi yoki ilvirs — mahalliy darajada keng tarqalgan va yoʻqolib ketish xavfi ostida turgan kichik tur sifatida TMXI Qizil roʻyxati va Oʻzbekiston "Qizil kitobi"ga kiritilgan.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 11-dekabridan “Qizil kitob”ga kiritilgan hayvonlarni ovlaganlik uchun jazoni kuchaytirish to‘g‘risidagi qonunga kiritilgan o‘zgartirishlar kuchga kirdi, unga ko‘ra qor qoplonlarini noqonuniy ovlash BHMning 3000 barobari (1 milliard 20 million so‘m) miqdorida jarimaga sabab bo‘ladi.
Kuzgi roʻyxatga olish maʼlumotlariga koʻra, "Hisor" qoʻriqxonasida 50-52 ga yaqin qor qoplonlari yashaydi. Shunisi e'tiborliki, qor qoploni bugungi kunda faqat sovuq iqlim sharoitida yashaydigan mushuksimonlar oilasining yagona tirik a'zosidir.
Qor qoplon tasviri Registon maydonida joylashgan Sherdor madrasasining asosiy kirish eshigi va milliy banknotda tasvirlangan. Shuningdek, mushuksimonlar oilasining qudratli vakili 2024-yilning 12–17-fevral kunlari Samarqandda boʻlib oʻtadigan CMS COP14 — Yovvoyi hayvonlarning ko'chib yuruvchi turlarini saqlash to'g'risidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishi ramzi sifatida ham tanlangan.

Впервые в истории замечена группа из 4-х снежных барсов
На территории Гиссарского заповедника в Кашкадарьинской области впервые в истории замечена группа из 4-х снежных барсов. Редких мигрирующих животных зафиксировала фотоловушка, установленная сотрудниками заповедника Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в заповедной зоне.
Снежный барс, снежный леопард или ирбис – занесен в Красный список МСОП и Красную книгу Узбекистана в статусе локально распространенного и находящегося на грани полного исчезновения подвида. Напомним, с 11 декабря текущего года ужесточена ответственность за браконьерство на краснокнижных животных, согласно чему за незаконную охоту на ирбиса грозит штраф в размере 3000 БРВ (1 миллиард 20 миллионов сумов).
По данным осеннего учета в Гиссарском заповеднике обитают около 50-52 снежных барсов. Примечательно, что снежный леопард сегодня является единственным современным представителем семейства кошачьих, проживающим исключительно в холодном климате.
Помимо того, что изображение ирбиса украшает парадный вход медресе Шер-Дор, расположенного на площади Регистан и национальную купюру, могучая кошка также выбрана символом предстоящего глобального события в Самарканде с 12 по 17 февраля 2024 года – Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14).